Anayasa Mahkeme Sonuç Sorgulama

E devlet Anayasa Mahkemesi Karar Sorgulama ve mahkeme sonuç öğrenme

2010 yılının 12 Eylül’ünde yapılan referandumdan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının artık Anayasa Mahkemesine bireysel olarak başvuru yapabilme hakları bulunmaktadır. Yürürlüğe konulan bu yeni kanun ile artık vatandaşlar karar verme mercisi olan Anayasa Mahkemesine yaşadıkları illerdeki adliye sarayları aracılığıyla karşı dava açabilme hakkına sahip olmuşlardır. Günümüzde insanlar artık hukuka olan inançlarını kaybetmesiyle ve hatalı karar alınabileceği düşüncesiyle Yargıtay, Danıştay, Bölge Adliyeleri ve bu gibi diğer itiraz mercilerine karşı verdikleri karardan hoşnutsuz kaldığını ve tarafsız karar alınamadığını savunarak itirazda bulunabilmektedirler.

Hangi Konularda Dava Açılabilmektedir, Dava Açmak Zor Mudur?

Artık bu Anayasa Mahkemelerine vatandaşların dava açabilmesi de öyle düşünüldüğü gibi zor ve karmaşık bir işlem değildir, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları diledikleri konularda karşıt oldukları her davalara itirazda bulunabiliyorlar.

Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

Mahkeme Karar Sorgulama isteyen vatandaşların iki seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilki Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesi olan www.anayasa.gov.tr/Kararlar/KararlarBilgiBankasi/ adresinden veya da devletin sunduğu internet platformu üzerinde bulunan e-devlet sisteminden öğrenebilmektedirler. Sonuç olarak verilmiş karar ya da mevcut davanın şu andaki akıbeti gibi hemen hemen her türlü bilgiye evinizdeki bilgisayarlardan kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Postaneden bir e-devlet şifresi alarak tüm bilgilerinize kolayca ulaşabileceğiniz gibi, Mahkemenin resmi internet sitesi aracılığıyla da size yönlendirilen çeşitli bilgileri doğru doldurarak istediğiniz ve merak ettiğiniz bilgilere anında ulaşabilmektesiniz. Artık bilgi paylaşımı resmi kurumlar tarafından da baya bir kolaylıkla yürütülmektedir.

  16 Aralık 2012 - 15:21
  mehmet ramazan bozkurt

  kız kacıma deavası sorgulama

  17 Ocak 2013 - 19:05
  menmet şerif akyol

  mağdur davmı sorgulama

  15 Mart 2013 - 09:51
  A.ÇAĞLAYAN

  E. : 2013/33, 34, 35, 36, 37, 38 nolu dosyaların durumu ?

  09 Kasım 2013 - 04:44
  hatice a

  Kavga davam açılmısmi

  27 Ocak 2014 - 00:07
  zeki bektaş

  avukatım umutözcan tarafından bireysel başvurumun sonucuyla veya ulaşıp ulaşmadıgıyla ilgili tarafıma bilgi verirseniz menmün olurum saygılarımla zeki bektaş

  18 Ocak 2015 - 05:46
  yılmaz karadeniz

  kendimi tehdid altında görüyorum yasalar ve kanunlar haksızdan yana onun için tc vatandaşlıını red ediyorum bu konuda tavsiyenizi rica ederim

  18 Ocak 2015 - 05:49
  yılmaz karadeniz

  tc vatandaşlığından çıkmak istiyorum ne yapabilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.