Kira Vergisi Sorgulama

Kira Vergisi Sorgulama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesinden kolayca öğrenebiliyoruz. Böylece eskisi gibi formlar doldurup sorgulamalar için yetkili yerlere gidip zahmete girme devri de kapanmış oluyor.

 

Kira Vergisi Sorgulama işlemi ile devlete verecek olduğumuz vergi aslında o yılın değil de bir önceki yılın vergisidir. Örneğin 2012 yılında kira vergisi verecek isek 2011 yılındaki kira gelirimiz hesaplanır ve bu miktara göre dosyalar doldurulup beyanname ile bildirilir. Bir husus dışında tüm kira gelirleri tek bir beyanname ile bildirilir. Bu husus çocuk ve eşlerinizdir. Bu yakınlarınızın kira gelirleri ise başka bir beyanname ile bildirilmektedir.

 

Konut ve işyeri gibi bazı yerlerden gelir ettiğiniz yerlerin kirasını beyannamede az olarak gösterirseniz ya da hiç yokmuş gibi gösterirseniz bu durum yasalara göre suçtur. Ayrıca alacağınız birinci dereceden usulsüzlük ceza suçu iki katına katlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda belirlenen bir komisyon sizin gelirinizi ve cezanızın durumunu hesaplar. Buna göre size ceza verip 1 ay içinde ödemenizi söyler. Eğer siz bu süre içinde de ödemeyi gerçekleştirmezseniz aylık olarak faizlerle birlikte ödemeniz gereken ücret katlanarak büyüyecektir.

 

 

 

 

Kira Vergisi Sorgulama ekranı için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi Başkanlığı  web sitesine giriş yapmamız lazım. Aşağıdaki linkimize tıklayıp giriş yapabilirsiniz. Karşımıza Gayrimenkul Sermaye İradı(GMSİ) Hesaplama ekranı gelecektir. Burada doldurulması müsait olan toplam 4 boşluğu dolduruyoruz. Ayrıca “Vergiden İstisna edilen tutar” ve “İradın tesbit şekli” diye seçmeli butonları kendimize göre seçiyoruz. Eğer boşlukları doldururken tam olarak anlamadığınız yer olursa fare işaretçinizi boşluğun üzerinde bekletmeniz yeterlidir. Kısa bir süre sonra o bölümle alakalı kısa bir açıklama göreceksiniz. Tüm alanları doldurduktan sonra “HESAPLA” butonuna tıklayarak Kira Vergisi Sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak ekrandan istediğiniz bilgiyi öğrenebilirsiniz.

 

KİRA VERGİSİ SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ.

  20 Mart 2013 - 19:33
  tahsin

  kira borcu

  04 Mart 2014 - 18:18
  NEZİHE ARZU

  KİRACIM 1.200.00TL AYLIK KİRA İLE 10 AY OTURUP SONRADA ÇİKTI.KİRA VERGİMİ ÖDEMEK İSTİYORUM AMA HESAPLIYAMIYORUM.NE KADAR VERGİ BORCUM OLDUĞUNU VE KREDİ KARTI İLE TAKSİTLE NASIL ÖDEYEBİLECEĞİM KONUSUNDA YARDIMCI OLURSANIZ MMEMNUN OLURUM.

  20 Ağustos 2014 - 17:08
  Anonim

  çok güzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.